Informacje dotyczące zajęć

Cel  zajęć

Nowoczesna medycyna oparta jest o udokumentowane i zweryfikowane wyniki badań naukowych. To na ich podstawie rejestrowane są nowe leki i procedury. Lekarz powinien wiedzieć i rozumieć jak prowadzone są te badania. Chcemy także, aby absolwenci studiów lekarskich byli świadomymi i krytycznymi odbiorcami materiałów reklamujących leki i inne środki medyczne. 

Właściwie przeprowadzone badania dają jednoznaczną odpowiedź dotyczącą skuteczności metody leczenia. Pozwalają odróżnić leki od pseudoleków. Żadne badanie nie udowodniło skuteczności „leków” homeopatycznych, nie ma też podstaw teoretycznych, które by mogły uzasadnić mechanizm ich działania. Ich stosowanie jest zatem zaprzeczeniem medycyny opartej na danych naukowych (ang. Evidence Based Medicine, EBM).

W trakcie zajęć pokzaujemy jakie kryteria powinny spełniać badania, aby ich wyniki mogły być uznane za wiarygodne. Podkreślamy wagę jaką ma ich weryfikacja w wielu ośrodkach. Poruszamy zagadnienia etyki badań na zwierzętach.

Przedstawiamy studentom drogę od koncepcji do wdrożenia produktu leczniczego, która składa się z szeregu etapów, których zakończeniem są badania kliniczne. Omawiamy zasady wg których prowadzone są medyczne projekty badawcze po to by przyszli lekarze stali się krytycznymi czytelnikami prac naukowych. Dążymy do tego, aby studenci którzy odbyli zajęcia z przedmiotu umieli zaplanować proste badanie, w którym  jasno zdefiniują hipotezę badawczą,  zastosują właściwe metody a uzyskane wyniki poddadzą odpowiedniej analizie statystycznej. W oparciu o te wyniki studenci powinni wyciągnąć poprawne wnioski, których prawdziwość będą potrafili obronić w dyskusji. 

Zajęcia dydaktyczne z przedmiotu są prowadzone również przez współpracujące jednostki uczelni.  Zajęcia z podstaw EBM prowadzone są przez zespół Kliniki Pediatrii kierowanej przez prof. Hannę Szajewską. Zajęcia praktyczne ze stosowanej statystyki prowadzone są przez zespół Zakładu Informatyki Medycznej i Telemedycyny, kierowany przez dra hab. Andrzeja Cacko. Prawo medyczne i ochrona własności intelektualnej są wykładane w Zakładzie Ekonomiki Zdrowia i Prawa Medycznego, kierowanym przez prof.  Aleksandrę Czerw. Zespół dydaktyczny Zakładu wspierają też dydaktycy z Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i z Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej.

Zasady odbywania zajęć

Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem platformy elearningowej  oraz w grupach ćwczeniowych z asystentami, zgodnie z harmonogramami zamieszczonymi na naszej stronie w zakładkach dla każdego z kursów. Dostęp do zajęć prowadzonych przez Zakład dostępny po zalogowaniu do platformy na dane identyczne jak do systemu SSL-VPN WUM. 

Nieobecności na zajęciach należy odrobić w innym terminie. Jest to możliwe jedynie po uprzednim uzgodnieniu z Zakładem, w miarę dostępności miejsc. Zapytania w tej sprawie należy kierować na adres: metodologia@wum.edu.pl 

Wszelkie pytania i uwagi do przedmiotu prosimy kierować na adres metodologia@wum.edu.pl