Badania
Wspomaganie procesu gojenia ran przez NAC
N-acetylocysteina (NAC) jest stosowanym od wielu lat środkiem mukolitycznym, który jest stosowany w schorzeniach dróg oddechowych. Ma również działanie antyoksydacyjne. Prace prowadzone w naszym Zakładzie koncentrują się m.in. na wpływie NAC na proces gojenia ran. W badaniach prowadzonych na zwierzętach wykazaliśmy, że podanie NAC w iniekcji ze znieczuleniem poprawia i przyspiesza proces gojenia ran chirurgicznych. Obecnie rozwijamy tę linię badań.
MikroRNA jako marker w chorobach nowotworowych
Cząsteczki mikroRNA regulują postranskrypcyjnie ekspresję genów. W sposób specyficzny dla określonych sekwencji nukleotydowych mRNA wiążą się z nimi przez co zmieniają (zazwyczaj obniżają) ilość produkowanego białka kodowanego przez te mRNA. Efekt biologiczny wywierany przez mikroRNA w dużym stopniu zależy od „kontekstu”, czyli profilu ekspresji innych mRNA i mikroRNA. Badania, które prowadzimy w Zakładzie nie tylko analizują poziom ekspresji określonych mikroRNA w komórkach danego typu (np. nowotworowych i prawidłowych, w tym samym narządzie). Weryfikujemy także mechanizm działania tych cząsteczek poprzez selektywne wyłączenie bądź nadekspresję mikroRNA w komórkach.
Częsteczki mikroRNA, dzięki swojej stabilności, są bardzo dobrym markerem diagnostycznym i prognostycznym w wielu chorobach. Obecnie prowadzimy badania nad rolą mikroRNA w raku prostaty, raku endometrium, raku podstawnokomórkowym i czerniaku. Poziom ekspresji mikroRNA jest zróżnicowany w guzach nowotworowych. Możemy to ocenić dzięki badaniom z użyciem laserowej mikrodyssekcji.
Mikrodyssekcja
Duże, makroskopowe fragmenty tkankowe składają się z wielu zróżnicowanych populacji komórek, a wynik badania takiego materiału odzwierciedla „uśrednioną” zawartość badanego elementu. Mikrodyssekcja to technika, która pozwala wyizolować bardzo drobne fragmenty tkanek, nawet pojedyncze grupy komórek, z preparatów histologicznych. Do jej wykonania potrzebny jest mikroskop sprzężony z laserem, którego promień wycina wyznaczone obszary preparatu i przenosi go do probówki (video).
Takie mikroskopowe fragmenty tkanki są wystarczające do oznaczeń wykorzystujących bardzo czułe metody analityczne np. reakcję PCR lub spektrometrię masową.
Mikrodyssekcja pozwala na oznaczenie składników obecnych w grupach jednorodnych komórek czy drobnych fragmentach macierzy międzykomórkowej.
W naszym zakładzie prowadzimy projekty badawcze wykorzystujące mikrodyssekcję do badania różnych populacji komórek tworzących guzy nowotworowe.