Tematy Badawcze

Rola indukowanych przez estradiol mikroRNA w patogenezie raka endometrium

Klaudia Klicka

Rak endometrium to jeden z najczęściej występujących nowotworów narządów rodnych u kobiet.  Rak endometrium dzielimy się na dwa typy. Typ I to endometrioidalny gruczolakorak zależny od estrogenów, natomiast typ II to najczęściej rak surowiczy. Pomimo udokumentowanej roli estrogenów w patogenezie raka endometrium, molekularny mechanizm działania tych hormonów jest wciąż słabo poznany. W naszych badaniach patogenezy tej choroby skupiamy się na roli cząsteczek mikroRNA, których ekspresja jest indukowana przez estradiol w komórkach raka endometrium. 

Badanie skuteczności N-acetylocysteiny w gojeniu ran chirurgicznych oraz przewlekłych, w tym w modelu cukrzycowym

Albert Stachura i Wiktor Paskal

N-acetylocysteina (NAC) jest antyoksydantem i lekiem stosowanym w codziennej praktyce klinicznej. Dane literaturowe i wcześniejsze doświadczenia naszego zespołu wykazują korzystny wpływ NAC na gojenie  ran chirurgicznych. Wykazaiśmy korzystny wpływ na gojenie ran chirurgicznych premedykacji z użyciem miejscowo podanego NAC. Obecnie kontynuujemy badania przedkliniczne (w modelu myszy db/db) określające skuteczność NAC w leczeniu ran powstających w przebiegu cukrzycy. 

Rozwój technik automatycznej analizy histomorfometrycznej  przekrojów nerwów obwodowych

Michał Kopka i Wiktor Paskal

Analiza histologiczna nerwów stanowi jeden z fundamentów oceny ich neruoregeneracji w badaniach doświadczalnych in vivo oraz w dignostyce klinicznej. Analiza wykonywana w sposób klasyczny, przez wyszkolonego diagnostę, jest obarczona ryzkiem błędu gdyż ogranicza się jedynie do oceny wycinkad pełnego przekroju nerwu, w którym przebiega nawet kilkanaście tysięcy włókien. Zespół prowadzi prace nad zautomatyzowaniem tej metody przez opracowanie komputerowych algorytmów pomiarów histomorfometrycznych. 

Brachyterapia biologiczna

Wiktor Paskal

Brachyterapia biologiczna stanowi dość nową koncepcję rozwoju eksperymentalnych terapii wykorzystujących wektory biologiczne – wirusy, komórki, systemy transdukcji materiału genetycznego – do modyfikacji tkanek lub zwalczania chorób podstawowych. W naszych badaniach modyfikujemy mezenchymalne komórki macierzyste izolowane z tkanki tluszczowej (ADSC) i podajemy je do płatów tkankowych badając ich miejscowe oddziaływania na dany region organizmu. 

Eye-tracking w badaniu samooceny pacjentów poddanych chirurgii rekonstrukcyjnej

Wiktor Paskal, Albert Stachura, Michał Kopka, Adriana Paskal, Piotr Pietruski

Śledzenie ruchu gałek ocznyzch jest  obiektywnym źródłem informacji dotyczącej istotności obiektów na ktore patrzy badana osoba. Punkty te są często w sposób nieuświadomiony wybierane przez mózg.  Eye-tracking, metoda badawcza która pozwala na rejestrację obiektów na których skupia sie wzrok badanej osoby jest przez nas stosowana  w obiektywnej ocenie subiektywnej istotności punktów anatomicznych ciała. Jest to niezwykle ważna przesłanka dla chirurgów, których zabiegi mają oczywisty wpływ na samoocenę pacjenta. Nasz zespół prowadzi analizy eye-trackingowe percepcji rożnych okolic ciała w populacji zdrowej nieprofesjonalistów, profesjonalistów oraz osób, u których mogą występować zaburzenia percepcji własnego ciała. 

Wpływ komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej (ADSC) na tworzenie blizn 

Albert Stachura i Wiktor Paskal

Ocena terapii opartych o przeszczepy tkanki tłuszczowej bogatej w mezenchymalne komórki  macierzyste lub podawanie wyizolowanych ADSC jest niejednoznaczna. Liczne badania wskazują na potencjalnie korzystny wpływ takiej interwencji. Celem badań zespołu jest usystematyzowanie wiedzy z dostępnych badan oraz udział i zaprojektowanie badania RCT.